enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,6396
EURO
10,1418
ALTIN
492,03
BIST
1.407
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Kuvvetli Sağanak
23°C
İstanbul
23°C
Kuvvetli Sağanak
Perşembe Gök Gürültülü
17°C
Cuma Parçalı Bulutlu
20°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
23°C
Pazar Az Bulutlu
25°C

Asya borsalarında satış baskısı

Yayılmaya devam eden ve ekonomik verilerde etkisini gösteren Delta varyantı ile birlikte Asya borsalarında satış baskısı devam ediyor. Japonya …

Asya borsalarında satış baskısı
17.08.2021 10:06
0
A+
A-

Yayılmaya devam eden ve ekonomik verilerde etkisini gösteren Delta varyantı ile birlikte Asya borsalarında satış baskısı devam ediyor. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi bu sabah %1 civarında satıcılı seyrediyor. ABD vadelilerindeki düşüş ise %0,2 civarında. Asya’da satış baskısının şu aşamada kıta genelinde daha belirgin olduğu söylenebilir. Hatta zayıf risk iştahıyla düşen faizlerin ABD borsalarını desteklediğini izledik. S&P500 endeksi dün %0,26 oranında prim yaparak yeni bir zirve yaptı. Zayıf risk iştahının belirginlik kazanmaması yurtiçi piyasalar için de pozitif. Öyle ki küresel büyüme endişeleri ile hem ABD on yıllık tahvil faizinin  hem de petrol fiyatlarının düşmesi TL varlıklar için destekleyici. Makro ihtiyati tedbirlerle başlayan ve otomotivde matrah düzenlemesi ile devam eden kararlar, düşen petrol fiyatlarıyla birlikte enflasyon baskısını azaltabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda, ekonomiye yönelik yüksek büyüme beklentileri de sürüyor. Bu kapsamda, güçlü şirket bilançoları ve faizi değiştirmeyen TCMB kararının ardından halihazırda pozitif bir görüntü çizen BIST100 endeksinde yukarı yönlü hareketlilik devam edebilir. Bugün, ABD’de açıklanacak perakende satışlar verisi ve Powell’ın konuşması öne çıkıyor.

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.


     

MAKROEKONOMİ

   

Yurt içinde bütçe açığı, temmuz ayında 45,8 milyar TL ile geçen sene pandemi döneminde gördüğümüz mart ve nisan aylarındaki (43 milyar TL) rekor bütçe açıklarının da üzerinde gerçekleşti. Faiz dışı denge de 22,2 milyar TL açık verdi.

 
Hem ekonomik aktivitenin pozitif seyri ile gelirlerin güçlü seyretmesi hem de geçen sene pandeminin ilk döneminde verilen yüksek bütçe açıklarının yarattığı baz etkisiyle ocak-mayıs döneminde gerileme eğiliminde olan 12 aylık kümülatif açık, temmuzda hazirana benzer şekilde artış kaydetti. Kümülatif açık 95,8 milyar TL’den 111,9 milyar TL’ye yükseldi ve bütçe açığı/GSYH* oranı da %1,8’den %2,1’e yükseldi. (*2021 yılı 1. çeyrek GSYH)
 
Neticede temmuz ayında bütçe açığında belirgin artış gördük, ancak yılın ilk yarısındaki güçlü bütçe performansını emsal ülkelerle karşılaştırdığımızda bütçe dengesinin güçlü görünümünü sürdürmesine olanak tanıyor.
 
Bütçe açığı lehine baz etkisinin hafiflemesi ve yılın geri kalanında salgına ve iklim koşullarına bağlı harcamaların ve gelirlerin de seyrine bağlı olarak kümülatif açıkta artışın süreceğini değerlendiriyoruz. Kamu Maliyesi Raporu tahminine göre de ilk 7 ayda gelir hedefi tahminlerinin %58’sinin gerçekleştiğini, gider hedefinin de %55’inin karşılandığını görüyoruz. İlk 7 ayda 78,3 milyar TL gerçekleşen bütçe açığı da yıl sonu beklentisi 199,9 milyar TL’nin %39’una denk gelerek yılın geri kalanında bütçe açığında artış beklentisini doğrulamakta.

Hatırda Kalması Gerekenler

  • Vergi gelirlerindeki yıllık artışın %11,5 ile yılın ilk yarısındaki ortalama %54 yıllık artışın belirgin altında kaldığı görülüyor. Diğer gelirlerin de benzer şekilde artış hızı yavaşladı. Vergi gelirlerinin hız kesmesi ekonomik aktivitenin hız kestiğine dair bir ipucu oluştursa da temmuz ayında bayram tatili ve temmuzdaki vergi tahsilatının bir kısmının ağustosa sarkması ekonomik aktiviteyle ilişkisini yorumlamayı zorlaştırıyor.
  • Faiz giderlerinde toplam giderlerin üzerinde güçlü bir yıllık artış görüyoruz. Faiz dışı giderlerdeki artışın, ilk yarıdaki artışın altında kalması ise harcamalardaki artışı kısmi sınırlamış.

Dün ABD tarafında ağustos ayına ilişkin New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi takip edildi. Endeks temmuzda 17,4’ten 43 seviyesine yükselerek rekor seviyeye yükselmesinin ardından ağustosta 18,3 seviyesine geriledi ve ekonomik faaliyetlerin büyümeye devam etmesine karşın artış hızında yavaşlamaya işaret etti.

  • Alt endekslere bakıldığında, teslimat süreleri önemli ölçüde uzamaya devam etti ve tedarik sıkıntılarının sürdüğüne işaret etti, girdi fiyatları keskin bir şekilde yükselmeye devam etti ve ürün satış fiyatı artışlarının hızı yeni bir rekor daha kırdı.
  • Ayrıca firmaların, istihdamda ve fiyatlarda beklenen önemli artışlarla birlikte koşulların önümüzdeki altı ay içinde iyileşeceği konusunda iyimser kaldıkları gözlendi.

Bugünkü veri takvimine bakıldığında,

  • ABD tarafında, günün odak noktasında TSİ 20.30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşması olacak ve varlık alımı azaltımı zamanlamasına ilişkin ipucu aranacak. Fed üyelerinin bazıları Fed’in varlık alımı azaltımına en geç 3 ay içinde başlamasını uygun görüyor.
  • Ayrıca ABD’de TSİ 15.30’da temmuz ayına ilişkin sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı ve perakende satışlar verisi açıklanacak. Haziran ayında otomobil üretiminde devam eden sorunlara karşın sanayi üretimi aylık %0,4 artmıştı. Temmuz ayına ilişkin beklenti ise sanayi üretiminin güçlü gelen PMI verileriyle uyumlu olarak aylık %0,5 artması yönünde. Kapasite kullanım oranı ise salgın sonrası en yüksek seviye olan %75,4’e yükselmişti. Perakende satışlar ise beklentilerin aksine haziranda aylık %0,6 artmıştı. Temmuzdaki beklenti ise ekonomilerin açılmasıyla hizmetler tarafına yönelen harcamaların perakende satışlara baskı yapması yönünde ve aylık %0,2 gerilemesi yönünde.
  • Euro Bölgesi’nde ise TSİ 12’de bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin revize büyüme verileri açıklanacak. Yılın ikinci çeyreğinde Avrupa ülkeleri ekonomileri, hızlanan aşılamalar ve kısıtlayıcı tedbirlerin kaldırılmaya devam edilmesinin etkisiyle yeniden büyümeye geçti. Bu kapsamda, ikinci çeyrekte öncü verilere göre Euro Bölgesi ekonomisi çeyreklik bazda %2 ve yıllık bazda %13,7 oranında büyüme sergiledi. 3. çeyrekte büyüme verileri üzerinde ise normalleşme adımları atılmasına rağmen Delta varyantın etkileri de belirleyici olacaktır.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 14.30’da haziran konut fiyat endeksi açıklanacak. Mayıs ayına ilişkin konut fiyat endeksi aylık %3,91 ile Mayıs 2020’den beri en yüksek artışını gerçekleştirirken, yıllık bazda nominal ölçekte %29,1, reel bazda ise %10,7 artarak yükselişini sürdürmüştü. TÜİK enflasyon madde sepetinden alınan kiracı tarafından ödenen gerçek kira kaleminden ve KFE raporundan alınan konut birim fiyatlarından yararlanarak elde ettiğimiz konuta yapılan yatırımın geri dönüş süresi bir önceki aya göre artarak tarihi yüksek seviyelerini yenilemeye devam etmişti.
 
Perşembe günü açıklanacak rezervleri önceden tahmin edebiliyoruz. TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 13 Ağustos haftasında toplam ve net rezervin azaldığını hesaplamaktayız. İlgili haftada TCMB dış varlıkları 1,9 milyar USD azaldı. Bunun neticesinde toplam rezervin 107,1 milyar USD’ye gerilediğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 0,9 milyar USD azaldı. Buna göre net uluslararası rezervin 1 milyar USD azalarak 24,2 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz. Geçen hafta yurt içi bankalarla olan swap miktarı 0,76 milyar USD azalarak brüt ve net rezervleri düşürücü yönde etkide bulundu.  
 

ŞİRKET HABERLERİ 

AG Anadolu Grubu Holding (AGHOL, Pozitif): Şirket’in 2Ç2021’deki ana ortaklık net dönem karı 198,1mn TL olmuştur. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise Şirket 124,5mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamıştı. Şirketin satış gelirleri 2Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %36,7 oranında büyüme göstererek 20.603mn TL’ye yükselirken, brüt kar %41,4 oranında artmış ve 6.330mn TL olmuştur. Operasyonel giderler 2Ç2021’de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %35,5 oranında artmış ve 4.241mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 153,5mn TL gider kaydedilmiştir. Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan 79,6mn TL gider kaydedilmiş ve böylece faaliyet karı 1.856mn TL olmuştur. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 1.318mn TL faaliyet karı açıklanmıştı. Yatırım faaliyetlerinden de 60,6mn TL gelir elde edilmiştir. 615,4mn TL finansman gideri, 303,9mn TL vergi gideri sonrası şirketin 2. çeyrek ana ortaklığa düşen net dönem karı 198,1mn TL olarak gerçekleşmiştir.

2. çeyrek karıyla birlikte şirketin 6 aylık ana ortaklık net dönem karı 882,5mn TL olmuştur. 6A2020’deki ana ortaklık net dönem zararı 482,9mn TL idi.

Bizim Toptan (BIZIM, Nötr): Şirketin 2021 yılı 2. çeyrek ana ortaklık net dönem karı, 5mn TL’lik piyasa beklentisinin hafif üzerinde 5,8mn TL olarak açıklanmıştır. 2Ç2020’de Şirket 7,4mn TL net dönem karı kaydetmişti. Geçen yılın aynı dönemine göre net kar değişiminde müşteri karması değişiklikleri ve fiyat artırımlarının etkili olduğu açıklanmıştır. Şirketin satış gelirleri 2Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %22,6 oranında artarak 1.629mn TL olmuştur. Satışların maliyeti ise %21,3 oranında yükselerek 1.446mn TL’ye yükselmiştir. Buna bağlı olarak brüt kar 2Ç2020’ye göre %34,3 oranında artarak 182,6mn TL’ye ulaşmıştır. Operasyonel giderler 2020’nin 2.çeyreğine göre %31,6 oranında artmış ve 129,4mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Diğer faaliyetlerden 31,1mn TL gider kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı 22,2mn TL olmuştur. Yatırım faaliyetlerinden 23mn TL gelir yazılırken, finansman tarafında ise 28,4mn TL gider kaydedilmiştir. 8,5bin TL’lik vergi gideri sonrası 2Ç2021 ana ortaklık net dönem karı 5,8mn TL olmuştur.

2. çeyrek karıyla birlikte şirketin 6 aylık ana ortaklık net dönem karı 6,3mn TL olmuştur. 6A2020’deki ana ortaklık net dönem karı 11,2mn TL idi.

Ege Endüstri (EGEEN, Sınırlı Pozitif): Ege Endüstri 2Ç2021’de 88,5mn TL net dönem karı açıklamıştır. Şirket geçen yılın aynı döneminde 36,3mn TL net dönem karı kaydetmişti. Şirket’in satış gelirleri 2Ç2021’de 2Ç2020’ye göre %219,9 oranında artarak 233,2mn TL’ye yükselirken, brüt kar %217,8 oranında artarak 89,9mn TL’ye ulaşmıştır. Şirket’in brüt kar marjı ise 2Ç2020’ye göre 0,2 puan azalışla %38,6 olarak gerçekleşmiştir. Ege Endüstri’nin operasyonel giderleri aynı dönemde %85,7 oranında yükselmiş ve 17,7mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 6mn TL gelir kaydedilmesinin ardından faaliyet karı 78,3mn TL’yi göstermiştir. 2Ç2020’deki faaliyet karı 24,3mn TL idi. Faaliyet karı marjı ise 0,2 puan artışla %33,6’yı göstermiştir. Yatırım faaliyetlerinden 1,7mn TL gelir kaydedilirken özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan karlar ise 17,8mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Diğer yandan, Şirket’in net finansman gelirleri yıllık %12,9 azalarak 10,5mn TL olmuştur. 19,8mn TL’lik vergi gideri sonrasında net dönem karı 88,5mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 2Ç2021 net kar marjı da 11,8 puan azalışla %38’i göstermiştir.

2. çeyrek karıyla birlikte şirketin 6 aylık net dönem karı 189,4mn TL olmuştur. 6A2020’deki net dönem karı 99,4mn TL idi.

İndeks Bilgisayar (INDES, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 2Ç2021’deki ana ortaklık net dönem karı 32,5mn TL olmuştur. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise Şirket 29,3mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı. Şirketin satış gelirleri 2Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %41,7 oranında büyüme göstererek 2.896mn TL’ye yükselirken, brüt kar %43,4 oranında artmış ve 119mn TL olmuştur. Operasyonel giderler 2Ç2021’de 35,4mn TL olmuştur. Geçtiğimiz yıl ise 31,1mn TL idi. Diğer faaliyetlerden 7,8mn TL gider kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı geçtiğimiz yıla göre %33,9 oranında artmış ve 75,7mn TL’ye yükselmiştir. Finansman tarafında 20,2mn TL gider kaydedilmiştir. 16mn TL vergi gideri sonrası şirketin 2. çeyrek ana ortaklık net dönem karı 32,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.

2. çeyrek karıyla birlikte şirketin 6 aylık ana ortaklık net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %57,6 artmış ve 87,1mn TL’ye ulaşmıştır.

Petkim (PETKM, Pozitif): Şirket’in 2021 yılının ikinci çeyreğinde ana ortaklık net dönem karı 1.336mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 1.192mn TL’nin hem de ortalama piyasa beklentisi olan 1.207mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 147,2mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Tahminimizdeki sapmada satış gelirleri ve buna bağlı olarak brüt karın yüksek gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirketin satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %230 oranında artarak 7.396,6mn TL’ye (ortalama beklenti 6.264mn TL idi) yükselmiştir. Bu artışta satış miktarının %26,3 oranında artarak 692bin tona yükselmesi ve satış fiyatlarındaki artışlar etkili olmuştur. Satışların maliyeti ise %196,9 oranında yükselmiş ve buna bağlı olarak brüt kar 384,9mn TL’den 1.884mn TL’ye ulaşmıştır. Yüksek kapasite kullanımı (etilen kapasite kullanımı %103), etilen nafta marjındaki artışın bu çeyrekte de devam etmesi ve petrokimya fiyatlarındaki artış kaynaklı oluşan stok geliri (11,4mn dolar) karlılığı desteklemiştir. Operasyonel giderler ise aynı dönemde sadece %50 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 2Ç2021’de 36,2mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı 2Ç2020’deki 312,8mn TL’den 1.773,6mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in FAVÖK’ü de 2Ç2020’deki 392mn TL’den 2Ç2021’de 1.869,4mn TL’ye (ortalama beklenti 1.676mn TL idi) yükselirken, FAVÖK marjı da 2Ç2020’de %17,5’ten 2Ç2021’de %25,3 seviyesine ulaşmıştır. Yatırım faaliyetlerinden 2Ç2021’de 11mn TL gelir kaydedilirken, aynı dönemde 53,7mn TL net finansman gideri kaydedilmiştir. 406,4mn TL’lik vergi gideri sonrası ana ortaklık net dönem karı da 1.336mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrekte kaydedilen yüksek kar rakamıyla birlikte Petkim’in Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı 2.220mn TL’ye ulaşmıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde 134,1mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmişti.
  
Karsan (KARSN, Sınırlı Pozitif): Industria Italiana Autobus S.p.A. 2021 yılı içinde, iş bu açıklama tarihi itibariyle farklı müşteriler için ayrı ayrı zamanlarda, Şirkete 15,8mn EUR tutarında yeni tam ve yarı mamul otobüs üretim siparişinde bulunmuş olup, siparişlerin sipariş programına göre 2021 yılı içinde üretilerek teslim edilmesi planlanmaktadır.

Diğer taraftan, Şirket, Timisoara Belediyesi’nin şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinde kullanılmak üzere Romanya Bölgesel Kalkınma ve Kamu Yönetimi Bakanlığı tarafından açılan, 44 adet 18 metre uzunluğunda elektrikli belediye otobüsü alımı ihalesine katılım sağladığını, ihaleyi kazandığının ihale mercii tarafından bildirildiği ve itiraz sürecinin devam ettiğini duyurmuştu. İhale kapsamındaki elektrikli otobüslerin 6 yıllık bakımı için gerekli malzeme tedariki ile şarj istasyonu temininin de Şirket tarafından üstlenileceği ihale için sözleşme daveti ihale mercii tarafından Şirkete iletilmiş olup, sözleşme yasal süresi içinde imzalanacaktır.

SEKTÖR HABERLERİ 

Otomotiv: Bursa Ticaret ve Sanayi Odasi (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay çip teslim tarihlerinin uzamasından kaynaklı otomotiv sektörüne olan etkilerini değerlendirdi. Burkay, çip krizinin ihracata olumsuz etkisi olduğu tedariklerin geç olmasına sebep olduğunu söylerken, TOGG’un başlattığı projenin sanayinin dönüşümün başlattığını fakat yan sanayi firmalarının bu dönüşüme hazır olmadıklarının altını çizdi. Kaynak: Bloomberght
 
DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

Datagate Bilgisayar (DGATE, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 2Ç2021’deki ana ortaklık net dönem karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %8,4 oranında artarak 8,2mn TL olmuştur. Şirketin satış gelirleri 2Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %46,4 oranında büyüme göstererek 524,6mn TL’ye yükselirken, brüt kar %53,2 oranında artmış ve 27,3mn TL olmuştur.  Operasyonel giderler 2Ç2021’de 9,3mn TL olmuştur. Geçtiğimiz yıl ise 7,3mn TL idi. Diğer faaliyetlerden 0,4mn TL gelir kaydedilmiştir. Faaliyet karı ise geçtiğimiz yıla göre %45,6 oranında artmış ve 18,4mn TL olmuştur. Finansman tarafında 2,7mn TL gider kaydedilmiştir. Böylece şirketin 2. çeyrek ana ortaklığa düşen net dönem karı 8,2mn TL olarak gerçekleşmiştir.

2. çeyrek karıyla birlikte şirketin 6 aylık ana ortaklık net dönem karı 13,6mn TL olmuştur. 6A2020’deki ana ortaklık net dönem karı 14,2mn TL idi.

Galata Wind (GWIND, Nötr): Şirketin 2021 yılı 2. çeyrek net dönem karı 6,4mn TL olarak açıklanmıştır. 2Ç2020’de Şirket 29,3mn TL net dönem karı kaydetmişti. Şirketin satış gelirleri 2Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %33,5 oranında büyüme göstererek 89,5mn TL’ye yükselirken, brüt kar %19,4 oranında artmış ve 55,5mn TL olmuştur. Operasyonel giderler 2020’nin 2.çeyreğine göre 9,2mn TL artmış ve 12,7mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Diğer faaliyetlerden 1,5mn TL gider kaydedilmiştir. Böylece faaliyet karı 41,4mn TL olmuştur. Finansman tarafında ise 33,5mn TL gider kaydedilmiştir. Böylece vergi öncesi net dönem karı 7,9mn TL olmuştur. 1,5mn TL’lik vergi gideri sonrası 2Ç2021 net dönem karı 6,4 TL olmuştur.

2. çeyrek karıyla birlikte şirketin 6 aylık ana ortaklık net dönem karı 14,2mn TL olmuştur. 6A2020’deki ana ortaklık net dönem karı 51,8mn TL idi.

İzmir Demir Çelik (IZMDC, Pozitif): Şirket’in 2Ç2021’deki ana ortaklık net dönem karı 160,6mn TL olmuştur. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise Şirket 249,4mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamıştı. Şirketin satış gelirleri 2Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %143,2 oranında büyüme göstererek 2.374mn TL’ye yükselirken, brüt kar 319mn TL olmuştur. Operasyonel giderler 2Ç2021’de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %34,6 oranında artmış ve 21,6mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden ise 28,4mn TL gelir elde edilmiştir. Böylece faaliyet karı 325,8mn TL olmuştur (2Ç2020’de 4mn TL faaliyet zararı kaydedilmişti). Yatırım faaliyetlerinden 3mn TL gelir, finansman tarafında ise 146,1mn TL gider kaydedilmiştir. 23,2mn TL vergi gideri sonrası şirketin 2. çeyrek ana ortaklığa düşen net dönem karı 160,6mn TL olarak gerçekleşmiştir.

2. çeyrek karıyla birlikte şirketin 6 aylık ana ortaklık net dönem karı, ilk çeyrekteki zarara bağlı olarak 35mn TL olmuştur. 6A2020’deki ana ortaklık net dönem zararı 453,9mn TL idi.

Qua Granite (QUAGR, Pozitif): Qua Granite 2Ç2021’de 93mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Şirket geçen yılın aynı döneminde ise 40,5mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Şirketin satış gelirleri 2Ç2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %50,7 oranında büyüme göstererek 286,7mn TL’ye yükselirken, brüt kar 136,3mn TL olmuştur. Şirket’in brüt kar marjı ise 2Ç2020’ye göre 10,2 puan artışla %47,5 olarak gerçekleşmiştir. Qua Granite’in operasyonel giderleri aynı dönemde 32,4mn TL artmış ve 47,6mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 9,2mn TL gelir kaydedilmesinin ardından faaliyet karı 97,9mn TL’yi göstermiştir. 2Ç2020’deki faaliyet karı 59,9mn TL idi. Faaliyet karı marjı ise 2,7 puan artışla %34,2’yi göstermiştir. Yatırım faaliyetlerinden 0,3mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylelikle finansman öncesi kar 98,2mn TL olmuştur. Diğer yandan, Şirket’in net finansman giderleri yıllık %21,5 artarak 11,1mn TL’ye yükselmiştir. 5,9mn TL’lik vergi geliri sonrasında ana ortaklık net dönem karı 93mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Ana ortaklık net dönem karı üzerinden hesaplanan net kar marjı da %32,4’ü göstermektedir.

2. çeyrek karıyla birlikte şirketin 6 aylık ana ortaklık net dönem karı 138,6mn TL olmuştur. 6A2020’deki ana ortaklık net dönem karı 47,3mn TL idi.

Orge Enerji (ORGE): 30.06.2021 tarihli açıklada, Şirketin, İstanbul’da inşası devam etmekte olan Başakşehir-Kayaşehir Metro Projesi’nin 4 istasyon ve ana hat tünellerinin elektrik işlerine yönelik olarak verdiği 4,67mn EUR+KDV tutarındaki teklifin kabul edildiği ve ihalenin Şirket lehine sonuçlandığı, İşveren ile sözleşme görüşmelerine başlandığı duyurulmuştu. Bahsi geçen sözleşme imza süreci tamamlanmıştır. İşin 360 günde bitirilmesi planlanmaktadır.
   
FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 52 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 267 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,28 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,22-%1,28 bandında hareketin ardından %1,27 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta 5 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 20 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.