enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,6396
EURO
10,1418
ALTIN
492,03
BIST
1.407
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Kuvvetli Sağanak
23°C
İstanbul
23°C
Kuvvetli Sağanak
Perşembe Gök Gürültülü
17°C
Cuma Parçalı Bulutlu
20°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
23°C
Pazar Az Bulutlu
25°C

Çin’den gelen ve beklentilerin altında kalan makro veriler

Bir süredir Delta varyantının yayılması ile negatif ayrışan Asya piyasaları, bugün Çin’den gelen ve beklentilerin altında kalan makro veriler …

Çin’den gelen ve beklentilerin altında kalan makro veriler
16.08.2021 09:57
0
A+
A-

Bir süredir Delta varyantının yayılması ile negatif ayrışan Asya piyasaları, bugün Çin’den gelen ve beklentilerin altında kalan makro veriler sonrasında zayıf seyrediyor. Beklentilerin altında kalan sanayi üretimi ve perakende satışlar verisinde Delta varyantının etkisi görüldü. Japonya Nikkei %1,5 – %2,0 arasında düşüş kaydederken, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %0,4 civarında geri çekiliyor. Diğer yandan, zayıf gelen veriler bir taraftan da Çin Merkez Bankası’ndan destek beklentilerini de beraberinde getirmiş gözüküyor. Şanghay endeksi artı bölgede seyrediyor. Ancak, Asya genelinde yaşanan baskının ABD ve Avrupa vadelilerine yansıdığı gözleniyor. Büyüme endişesinin bir miktar öne çıkması ile borsalarda kısmi baskı sürebilir. Küresel borsalardaki görüntüye bağlı olarak BIST100 endeksi de güne hafif ekside başlayabilir. Yurtiçinde ekonomiye yönelik yüksek büyüme beklentileri devam ediyor ki uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye için bu yıl büyüme beklentisini %6,3’ten %7,9’a yükseltti. Bununla birlikte iyi gelen ikinci çeyrek finansalları ve TCMB kararı sonrasında yaşanan rahatlamayla BIST100 endeksi pozitif ayrışabilir. ABD ve Avrupa’da satışlar derinleşmedikçe, teknik olarak da güçlenen endeks günü artıda kapatmak isteyebilir. Bugün yurtiçinde Kabine Toplantısı var. Yurtdışında ise hafta ortasındaki FOMC toplantı tutanakları öne çıkıyor.

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 


     

MAKROEKONOMİ

   

Cari işlemler açığı, haziran ayında 1,1 milyar USD gelerek piyasa beklentisi ile uyumlu gerçekleşti. Mayıs ayında cari açık 3,2 milyar USD gerçekleşmişti. Aylık bazda bakıldığında önceki aya göre dış ticaret açığındaki azalış cari açıktaki iyileşmede temel faktör oldu. Haziran ayında devam eden arz kısıtları ve tedarik zincirindeki sıkıntılara rağmen TÜİK verilerine göre ihracat 19,8 milyar USD ile tarihi yüksek seviyesinde gelmişti. İthalatta da artış görsek de dış ticaret açığında düşüş görüldü. Net hizmet gelirleri önceki aya göre 0,53 milyar USD artarak cari dengeye olumlu katkı verdi. Birincil gelir dengesindeki açık da önceki aya göre 0,28 milyar USD azaldı, ikincil gelir dengesi sınırlı açık vererek cari dengeyi olumsuz etkiledi.

Geçen senenin aynı ayıyla kıyaslandığında ise birincil hizmet gelirleri hariç cari denge bileşenlerinde iyileşme var. Aşılama sürecindeki ilerleme ve uluslararası ölçekte artan mobilite ile net hizmet gelirleri geçtiğimiz seneye göre 1,9 milyar USD arttı. İthalatın yükselmesine rağmen ihracatın daha fazla artmasıyla net ihracat kaleminde de geçtiğimiz seneye göre artış var. Net altın dengesi nisan ve mayısta fazla vermekteydi fakat haziranda tekrar açık vermekte. Buna rağmen altın ithalatının geçen seneye göre oldukça düşük kalması, bu sene gördüğümüz kümülatif cari açıktaki düşüşe neden olan faktörlerden biri oldu. Enerji tarafında ise geçen seneye göre hem artan ekonomik aktivite hem de petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle net enerji dengesi cari dengeyi olumsuz etkilemekte, özellikle enerji ithalatı son bir yılın en yükseğinde. Ayrıca mayıs ayındaki kapanmayla düşen enerji ithalatı, haziranda açılmayla birlikte tekrar arttı. Genel tabloya baktığımızda kümülatif çekirdek cari denge göstergelerinde iyileşme görülmekte.

Finansman tarafına baktığımızda ise haziranda 1,1 milyar USD gerçekleşen cari açığın finansman ihtiyacı, çoğunluğu diğer yatırımlar ve portföy yatırımları kaynaklı olan 7 milyar USD’lik net yabancı sermaye girişi ile karşılanmış. 2,9 milyar USD net hata noksan girişi görülüyor. Sermaye girişiyle cari açığın karşılanması ile birlikte rezervlerde 8,8 milyar USD’lik artış gözleniyor. Çin Merkez Bankası ile haziran ayında yapılan swap anlaşması rezervlere olumlu katkı yaptı.

Ayrıca Türkiye’de temmuz ayında konut satışları aylık ve yıllık bazda düştü. Geçen ay açılmanın etkisiyle güçlü artışlar gördük fakat temmuzda hem resmi tatil günü sayısının fazla olması hem de sıkı finansal koşullar ile konut satışları aylık %20 düştü. Her ne kadar toplam konut satışları 107.785 ile iyi gelse de yıllık %53 düştü. Bunda geçen sene kamu bankaları öncülüğünde başlatılan düşük faizli kampanya sonucu konut satışlarında görülen artışın yarattığı baz etkili oldu.
 
Cuma günü Fitch, Türkiye’nin kredi notunda ve görünümünde değişikliğe gitmedi. Fitch, yıl sonu için büyüme tahminini %6,3’ten %7,9’a yükseltirken, enflasyonun baz etkisinin de katkısıyla yıl sonunda %16,9’a ve cari açık/GSYH oranının %3’e gerilemesini, bütçe açığı/GSYH oranının ise %3,9 gerçekleşmesini beklemekte.

Cuma günü ABD’de ağustos ayına ilişkin Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi öncü verisi, 81,2’den 70,2 seviyesine gerileyerek beklentilerin oldukça altında kaldı ve Aralık 2011’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Cari koşullar endeksi 84,5’ten 77,9’ye gerilerken, beklentiler endeksi ise 79’dan 65,2’ye geriledi. Artan Delta varyantı vakaları nedeniyle pandeminin yeniden yayılması riski tüketici güveninin düşüşünde etkili oldu. Tüketicilerin 1 yıl sonrasına ilişkin enflasyon beklentileri ise %4,7’den %4,6’ya kısmi geriledi fakat yüksek seyretmeye devam etti.
 
Yurt dışında bu hafta veri takvimine bakıldığında,

ABD’de bu hafta Fed’in son toplantısına ilişkin FOMC toplantı tutanakları yayınlanacak. Tutanaklarda varlık alım programında değişikliğin zamanlamasına dair ipucu aranacaktır. Son dönemde TÜFE, beklentilerle uyumlu gelmesine rağmen, ÜFE’deki yükseliş ve istihdam verilerinin olumlu seyretmesi varlık alım azaltımının zamanlamasına yönelik tartışmaları yoğunlaştırmıştı ve şahin kanadı temsil eden Fed üyelerinin açıklamaları, duyurunun yakın zamanda yapılacağına dair beklenti oluşturmuştu. Ayrıca yarın Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek. Bugün ağustos ayı New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi ve perşembe günü Philadelphia Fed iş dünyası endeksi takip edilecek. Temmuz ayına ilişkin Fed Bölgesel anketleri ise ABD ekonomisinin 3. çeyrekte imalat sanayinde genişlemenin devam ettiğini gösterdi. Salı günü temmuz ayı sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı ve perakende satışlar verileri izlenececek. Haziran ayında otomobil üretiminde devam eden sorunlara karşın sanayi üretimi aylık %0,4 artmıştı. Temmuz ayına ilişkin beklenti ise sanayi üretiminin güçlü gelen PMI verileriyle uyumlu olarak aylık %0,5 artması yönünde. Kapasite kullanım oranı ise salgın sonrası en yüksek seviye olan %75,4’e yükselmişti. Perakende satışlar ise beklentilerin aksine haziranda aylık %0,6 artmıştı. Beklenti ise ekonomilerin açılmasıyla hizmetler tarafına yönelen harcamaların perakende satışlara baskı yapması yönünde ve aylık %0,2 gerilemesi yönünde. Perşembe günü ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. ABD’de 7 Ağustos haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları bir önceki haftaya göre 12 bin kişi azalışla 375 bin kişi seviyesinde beklentilerle uyumlu gerçekleşmişti.

Avrupa tarafında veri gündemi sakin. Salı günü Euro Bölgesi 2. çeyrek revize GSYH verileri ve çarşamba günü temmuz ayı nihai TÜFE açıklanacak.  Öncü verilere göre Euro Bölgesi genelinde büyüme aşılama sürecindeki ilerleme ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla beklentilerin üstünde gelerek bir önceki çeyreğe göre %2 seviyesinde gerçekleşmişti. Bölge geneline bakıldığında İspanya %2,8, İtalya ise %2,7 büyürken, Almanya tekrar büyüme bölgesine geçerken beklentilerin altında %1,5 büyümüştü. Bölgenin ikinci büyük ekonomisi Fransa ise %0,9 büyümüştü. Euro Bölgesi’nde ise enflasyon temmuz ayında öncü verilere göre yıllık %1,9’dan %2,2’ye yükselmişti. Gıda ve enerji fiyatları, enflasyonu artırıcı yönde etkide bulunmuştu. İngiltere’de ise çarşamba günü temmuz ayı TÜFE ve cuma günü ise perakende satışlar verileri açıklanacak. TÜFE’de baz etkisiyle yıllık bazda düşüş beklenmekte. İngiltere’de perakende satışların, normaleşme adımlarına rağmen artan Delta varyantı vakaları kaynaklı önceki aya göre momentum kaybetmesi beklenmekte. Perşembe günü Norveç Merkez Bankası toplantısı bulunmakta. Sıkılaştırma sinyali veren gelişmiş ülke merkez bankalarından biri de Norveç Merkez Bankası idi. Bu toplantıda herhangi bir değişiklik beklenmemekte fakat eylülde faiz artırması olası görülmekte.

Asya tarafında cuma günü PBOC’nin 1 ve 5 yıllık kredi temel faiz oranları kararı takip edilecek. Ekonomideki yavaşlama sonrası zorunlu karşılık oranlarında indirime giden PBOC’nin bu toplantıda faizleri sabit bırakması beklenmekte. Çarşamba günü Yeni Zelanda Merkez Bankası kararı takip edilecek. Faizlerde değişiklik beklenmekle birlikte faiz artırımı için kasımı işaret etmesi beklenmekte.

Yurt içinde ise bugün temmuz ayı bütçe verileri, salı günü haziran konut fiyat endeksi, çarşamba günü haziran ayı özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu, perşembe günü haziran ayı uluslararası yatırım pozisyonu, cuma günü ise temmuz ayı TOBB kurulan ve kapanan şirketler istatistikleri takip edilecek.

  • Bütçe açığı, haziran ayında 25 milyar TL olmuştu, kümülatif açık 95,8 milyar TL’ye ve bütçe açığı/GSYH oranı %1,7’den %1,8’e yükselmişti. Yurt içinde cuma günü açıklanacak bütçe verisi öncesi temmuz ayına ilişkin Hazine nakit dengesi izlendi. Bütçe verisi öncesi izlenen nakit dengesi ise temmuzda 67,9 milyar TL açık verdi, yıllık kümülatif nakit açığı 111 milyar TL’den 148 milyar TL’ye yükseldi. Gelirler aylık %33,2 düştü. Dipnotta belirli vergi kalemlerinin temmuz sonuna uzatılmasıyla temmuz ayında ödenmesi gereken 27 milyar TL’lik kısmın ağustosta hesaplara girdiği belirtilmekte. Bunu hariç tuttuğumuzda ise gelir düşüşü aylık %8,9 olmakta. Ağırlıklı faiz ödemeleri kaynaklı giderlerdeki aylık artış %18,8 oldu. Nakit dengesi verisi temmuz ayında bütçenin geçen aya yakın bütçe açığı vereceğini işaret etmekte.
  • Mayıs ayına ilişkin konut fiyat endeksi aylık %3,91 ile Mayıs 2020’den beri en yüksek artışını gerçekleştiriken, yıllık bazda nominal ölçekte %29,1 reel bazda ise %10,7 artarak yükselişini sürdürmüştü.
  • Özel sektörün uzun vadeli kredi borcu mayısta, aylık 3,84 milyar USD artışla (finans sektörü 0,73 milyar USD azalış ve finans dışı sektör 4,58 milyar USD artışla) 166 milyar USD seviyesine ve kısa vadeli kredi borcu (ticari krediler hariç) ise aylık 0,03 milyar USD sınırlı artışla (finans sektörü 0,07 milyar USD artış ve finans dışı sektör 0,04 milyar USD azalışla) 9,6 milyar USD seviyesine yükselmişti.
  • Net uluslararası yatırım pozisyonu (UYP) mayıs ayında -343,3 milyar USD seviyesinden -327 milyar USD seviyesine gerilerken, UYP/GSYH oranı ise -%44,9 seviyesine gerilemişti.

ŞİRKET HABERLERİ 

Deva Holding (DEVA, Pozitif): Şirket’in 2Ç2021’deki net dönem karı 179,5mn TL gerçekleşerek yıllık %45,5 oranında artış kaydetmiştir. Deva Holding’in satış gelirleri 2Ç2021’de 513,8mn TL gerçekleşerek geçen yılın ikinci çeyreğine göre %27 oranında büyüme kaydederken, brüt kar 289,4mn TL ile aynı dönemler itibarıyla %35,9 oranında artmıştır.  Faaliyet giderleri ise yine aynı dönemler itibarıyla %44,8 oranına artarak 214mn TL’ye çıkan Şirket’in FAVÖK’ü %29,1 oranında artarak 184,3mn TL’ye yükselmiştir. FAVÖK marjı da yıllık 0,6 puan artarak %35,9’a çıkmıştır. Diğer yandan, Şirket bu çeyrekte 50,6mn TL net finansman gideri yazmıştır.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket’in 1Y2021’deki net dönem karı geçen yılın ilk yarısında göre %41,2 oranında artarak 402,7mn TL’ye yükselmiştir.
 
Enka İnşaat (ENKAI, Pozitif): Enka İnşaat 2021 yılının ikinci çeyreğinde ana ortaklık net dönem karı 2.045,9mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 1.105mn TL’nin hem de ortalama piyasa beklentisi olan 1.094mn TL’nin oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada mühendislik ve inşaat grubunun yatırım faaliyetleri kaynaklı beklentimizin çok üzerinde net dönem karı kaydetmesi etkili olmuştur. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde yine mühendislik ve inşaat grubu yatırım faaliyetleri kaynaklı 2.385mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre durdurulan enerji santrallerinin devreye alınmasının da katkısıyla %73,1 oranında artan Şirket’in brüt karı ise satış maliyetlerindeki %55,4’lük görece düşük artışın etkisiyle %144,7 oranında artmış ve 1.313,4mn TL’ye yükselmiştir. Operasyonel giderler aynı dönemde %26,9 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 2Ç2021’de 25,9mn TL gider kaydedilmiş ve faaliyet karı da %200,4 oranında artarak 1.097,6mn TL’ye yükselmiştir. Buna ilaveten Mühendislik ve inşaat grubu kaynaklı yatırım faaliyetlerinden 2Ç2021’de 1.548mn TL gelir kaydedilmiştir. 2Ç2020’de yatırım faaliyetlerinde 2.169mn TL’lik gelir kaydedilmişti. 61,1mn TL’lik finansman ve 528,4mn TL’lik vergi gideri sonrasında ana ortaklık net dönem karı 2.045,9mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket’in Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık karı 3.187,9mn TL’ye ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %89,2 oranında artış kaydetmiştir.
 
Migros (MGROS, Nötr): Migros’un 2021 yılı 2. çeyrek ana ortaklık net dönem karı 1,8mn TL olmuştur. Piyasa beklentisi ise şirketin 25mn TL net dönem karı açıklaması yönündeydi. Satış gelirleri %21,9 oranında artan Migros’un 2. çeyrek brüt karı %26,8 artışla 2.025mn TL olmuştur. Brüt kar marjı 0,9 puan artışla %24,1’i göstermiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %24,2 artışla 1.612mn TL’ye yükselmiştir. 168,5mn TL’lik diğer faaliyet giderleri sonrasında faaliyet karı %8,8 artışla 245mn TL’yi göstermiştir. Faaliyet karı marjı ise 0,3 puan azalışla %2,9 olarak hesaplanmaktadır. Migros’un FAVÖK’ü 2Ç2020’deki 531mn TL’den 2Ç2021’de %26,3 artışla 670mn TL’ye yükselirken, FAVÖK marjı %7,7’den %8’e yükselmiştir. Finansman öncesi kar 245,2mn TL’yi göstermiştir. Finansman tarafında ise 235,3mn TL gider kaydeden Migros’un vergi öncesi karı 9,9mn TL olmuştur. 2Ç2020’de vergi öncesi zarar 104,5mn TL idi. 8,1mn TL’lik vergi gideri yazan şirketin ana ortaklık net dönem karı 1,8mn TL’yi göstermiştir.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket’in 1Y2021’deki ana ortaklık net dönem karı 211,3mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı dönemindeki ana ortaklık net dönem zararı 276,3mn TL idi.

Migros ayrıca 2021 yılı beklentilerini revize etmiştir. Buna göre satış gelirlerinin büyümesi beklentisi %15-18 bandından %18-20’e yükseltilmiştir. %8-8,5 FAVÖK marjı beklentisi korunurken, 170 yeni mağaza hedefi 300 üzerine çekilmiştir. Yatırım harcamaları öngörüsü de 600mn TL’den 800mn TL’ye artırılmıştır.

Ziraat Bankası: Ziraat Bankası’nın 2Ç2021’deki solo net dönem karı 777,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Banka’nın bir önceki çeyrekteki net dönem karı 961,9mn TL idi. Ziraat Bankası’nın net faiz gelirleri 2Ç2020’de 7.260mn TL gerçekleşerek bir önceki çeyreğe göre %13,6 oranında artarken, net ücret ve komisyon gelirleri %12,4 oranında artış kaydetmiş ve 1.173mn TL’ye yükselmiştir. Diğer yandan, önceki çeyrekte yaşanan görece yüksek düşüşün ardından karşılık giderleri bu çeyrekte %31,7 oranında artarak 2.074mn TL’ye çıkarken, operasyonel giderler %7,9 oranında artarak 3.521mn TL’ye çıkmıştır. Ticari zarar ise önemli bir değişim göstermeyerek 2.575mn TL olarak gerçekleşmişidir. Ziraat Bankası’nın 2Ç2021’deki takipteki krediler oranı %2,2, kredi mevduat oranı %92,9 olarak gerçekleşmiştir. Sermaye yeterlilik oranı ise %16,62’dir.

İkinci çeyrek karının ardından Ziraat Bankası’nın 1Y2021’deki net dönem karı 1.740mn TL olarak gerçekleşmiştir. Banka geçen yılın ilk yarısında 4.509mn TL net kar elde etmişti.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Temmuz ayı yolcu sayısı 2,49mn kişi ile 2019’un aynı döneminin %16 altında gerçeklemiştir. Yolcu doluluk oranı ise 11,3 puan azalışla %80,6’yı göstermiştir. 2021’in ilk 7 ayında yolcu sayısı 2019’un aynı dönemine göre %45 azalışla 9,56mn seviyesinde gerçekleşmiştir (7A2020:7,64mn). İlgili dönemin yolcu doluluk oranı ise 2019’un aynı dönemine göre 12,1 puan azalışla %75,8’i göstermiştir (7A2020: %84,4).

Türk Telekom (TTKOM, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Türkiye Haber-İş Sendikası arasında 05 Nisan 2021 günü başlayan 14. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlanmıştır. Türkiye’de yaklaşık 10.000 Sendika üyesi çalışanını kapsayan toplu iş sözleşmesi 01/03/2021-28/02/2023 tarihleri arasında 2 yıl süreyle geçerli olacaktır.

SEKTÖR HABERLERİ 

Konut: Türkiye genelinde konut satışları Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %53,0 azalarak 107.785 oldu. İpotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %84,3 azalış göstererek 20.553 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %19,1 olarak gerçekleşti. Temmuz ayındaki konut satışlarının ardından, Ocak – Temmuz döneminde toplam konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %22,7 azalışla 660.595 olarak gerçekleşmiştir. Öte yandan, yabancılara yapılan konut satışları temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %64,0 artarak 4.495 olurken, ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı.
 
DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

Akiş GYO (AKSGY, Sınırlı Negatif): Şirket 2Ç2021’de (konsolide) 76,1mn TL net dönem zararı yazmıştır. Geçen yılın ikinci çeyreğinde 105,8mn TL zarar kaydedilmişti. Şirket’in satış gelirleri 2Ç2021’de 73,1mn TL gerçekleşerek yıllık %142,1 oranında artarken, brüt kar 51,9mn TL ile 2Ç2020’deki 6,2mn TL brüt karın oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Bu çeyrekteki brüt kar marjı ise %71 olarak gerçekleşmiştir. Diğer yandan, bu yılın ikinci çeyreğinde 125,2mn TL net finansman gideri (2Ç2020: 106,2mn TL net finansman gideri) kaydedilmesi zarar yazılmasında ana faktör olmuştur.

İkinci çeyrek zararı sonrasında Şirket’in 1Y2021’deki net dönem zararı 315,7mn TL’ye ulaşmıştır. Geçen yılın ilk yarısında 213,3mn TL zarar kaydedilmişti.

Alcatel (ALCTL, Nötr): Alcatel 2Ç2021’de 74,6mn TL net dönem karı açıklamıştır. Şirket geçen yılın aynı döneminde ise 46,3mn TL net dönem karı kaydetmişti. Şirket’in satış gelirleri 2Ç2021’de 2Ç2020’ye göre %10,5 oranında artarak 276,1mn TL’ye yükselirken, brüt kar %48,8 oranında azalarak 38,9mn TL’ye gerilemiştir. Şirket’in brüt kar marjı ise 2Ç2020’ye göre 16,3 puan azalışla %14,1 olarak gerçekleşmiştir. Alcatel’in operasyonel giderleri aynı dönemde %45 oranında artmış ve 15,3mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden ise 2Ç2020’deki 15,3mn TL’lik giderin aksine 2Ç2021’de 36,9mn TL gelir kaydedilmiştir. Bu kalemdeki yüksek gerçekleşme sonrasında faaliyet karı 60,5mn TL’yi göstermiştir. 2Ç2020’deki faaliyet karı 53,5mn TL idi. Faaliyet karı marjı ise 0,5 puan artışla %21,9’u göstermiştir. Diğer yandan, Şirket’in net finansman gelirleri 0,4mn TL olmuştur. 13,7mn TL’lik vergi gideri sonrasında net dönem karı 74,6mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket’in 1Y2021’deki net dönem karı, ilk çeyrekteki zarar sebebiyle 66,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın ilk yarısında 58,8mn TL net dönem karı kaydedilmişti.

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Sınırlı Negatif): Şirket’in temmuz 2021 dönemine ait toplam brüt prim üretimi yıllık %19 oranında azalarak 160,4mn TL’ye gerilemiştir. Temmuz ayı prim üretimi ile birlikte Ocak – Temmuz 2021 dönemi toplam brüt prim üretimi ise yıllık %11,3 oranında azalarak 956,1mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Katmerciler (KATMR, Negatif): Katmerciler 2Ç2021’de 6,8mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamıştır. Şirket geçen yılın aynı döneminde ise 7,7mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti. Şirket’in satış gelirleri 2Ç2021’de 2Ç2020’ye göre %48,3 oranında artarak 85,4mn TL’ye yükselirken, brüt kar %23,3 oranında yükselmiş ve 46,8mn TL’ye çıkmıştır. Şirket’in brüt kar marjı ise 2Ç2020’ye göre 11,1 puan azalışla %54,8 olarak gerçekleşmiştir. Katmerciler’ın operasyonel giderleri aynı dönemde 8,7mn TL artmış ve 15,3mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 5,5mn TL gelir kaydedilmesinin ardından faaliyet karı 37mn TL’yi göstermiştir. 2Ç2020’deki faaliyet karı 35mn TL idi. Diğer yandan, Şirket’in net finansman giderleri yıllık %2,4 artarak 44,9mn TL’ye yükselmiştir. Vergi geliri 1,1mn TL olurken, ana ortaklık net dönem zararı 6,8mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek zararı sonrasında Şirket’in 1Y2021’deki net dönem zararı 26,8mn TL’ye ulaşmıştır. Geçen yılın ilk yarısında 22,6mn TL zarar kaydedilmişti.

Sinpaş GYO (SNGYO, Sınırlı Pozitif): Şirket 2Ç2021’de (konsolide) 121,5mn TL net dönem karı açıklamıştır. Geçen yılın ikinci çeyreğinde 345,4mn TL net dönem zararı kaydedilmişti. Şirket’in 2Ç2021’deki satış gelirleri yıllık %193,2 oranında büyüyerek 293,4mn TL’ye çıkarken, brüt kar %108,8 oranında artmış ve 103,5mn TL’ye çıkmıştır. Brüt kar marjı ise %35,5 olarak gerçekleşmiştir. 2Ç2021’deki brüt kar marjı %49,5 idi. Diğer yandan, Sinpaş GYO bu çeyrekte 213,9mn TL net finansman gideri (2Ç2020: 392,9mn TL net finansman gideri) yazmıştır. Yatırım amaçlı gayrimenkuller değer artışlarından 226,2mn TL gelir yazılması ise kar kaydedilmesine önemli bir katkı sağlamıştır.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket’in 1Y2021’deki net dönem karı 1.220mn TL’ye yükselmiştir. Geçen yılın ilk yarısında 456,4mn TL net dönem zararı kaydedilmişti.

Yataş (YATAS, Sınırlı Pozitif): Yataş 2Ç2021’de 47mn TL net dönem karı açıklamıştır. Ortalama piyasa beklentisi 53mn TL idi. Şirket geçen yılın aynı döneminde ise 11,1mn TL net dönem karı kaydetmişti. Şirket’in satış gelirleri 2Ç2021’de 2Ç2020’ye göre %124,8 oranında artarak 618,5mn TL’ye yükselirken, brüt kar %150,9 oranında yükselmiş ve 234,5mn TL’ye çıkmıştır. Şirket’in brüt kar marjı ise 2Ç2020’ye göre 3,9 puan artışla %37,9 olarak gerçekleşmiştir. Yataş’ın operasyonel giderleri aynı dönemde %115,5 artmış ve 147,4mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 5,4mn TL gider kaydedilmesinin ardından faaliyet karı 81,6mn TL’yi göstermiştir. 2Ç2020’deki faaliyet karı 26mn TL idi. 2Ç2021 faaliyet kar marjı 3,8 puan artışla %13,2 olmuştur. Yatırım faaliyetlerinden gelirler 0,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Diğer yandan, Şirket’in net finansman giderleri yıllık %23 artarak 14,2mn TL’ye yükselmiştir. Vergi gideri 20,8mn TL olurken, net dönem karı 47mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Net kar marjı da 3,6 puan artışla %7,6 olmuştur.

İkinci çeyrek karı sonrasında Şirket’in 1Y2021’deki net dönem karı 94,2mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı dönemindeki net dönem karı 29,2mn TL idi.
  
FAİZ PİYASALARI

Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB cuma günü 32 milyar TL’lik (%19’dan, 6 gün vadeli) ve 40 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) iki adet haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 265 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi cuma günü %1,36 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,33-%1,36 bandında hareketin ardından %1,35 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, cuma günü verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta yatay seyir gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise sınırlı düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde kısa vadeli tarafta yatay hareket gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 15 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. Gösterge kağıtların faizlerinin haftalık bazda değişimlerine bakıldığında ise, kısa vadeli tarafta 30 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 40 baz puana varan düşüşler görüldü.

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.