enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,5279
EURO
10,1543
ALTIN
498,91
BIST
1.361
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
34°C
İstanbul
34°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
34°C
Cumartesi Sıcak
35°C
Pazar Sıcak
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C

‘Hedef Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı’ başladı

İş dünyasında kadınların temsilini ve liderliğini artırmak için UN Global Compact’in hayata geçirdiği ve bu yıl 44 ülkede düzenlenecek Target …

‘Hedef Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı’ başladı
29.06.2021 12:24
0
A+
A-

İş dünyasında kadınların temsilini ve liderliğini artırmak için UN Global Compact’in hayata geçirdiği ve bu yıl 44 ülkede düzenlenecek Target Gender Equality (Hedef Toplumsal Cinsiyet Eşitliği) programı bugün düzenlenen toplantıyla Türkiye’de başladı. Program ile Global Compact Türkiye, katılımcı şirketlerin üst yönetimde kadın sayılarını artıracak hedefler belirlemesine ve bunlara ulaşmasına yönelik çalışmalar yürütecek. Program, şirketlere özel performans analizi, kapasite geliştirme atölyeleri, birbirinden öğrenme ve çok paydaşlı diyalog ortamları da sunuyor.

Hayata geçirilen pek çok proje ve uygulamaya rağmen bugün toplumun hemen hemen her kesiminde cinsiyet eşitsizliği devam ediyor. Bu eşitsizlik iş yaşamında da etkisini işgücüne düşük katılım oranı ve kadınların yönetim kurullarında ve üst yönetim rollerinde, özellikle stratejik addedilen bölümlerde, sınırlı temsili sınırlı olarak gösteriyor. Kadınların, iş yaşamında eşit temsilinin sağlanması ve işgücüne katılımının artması toplumsal cinsiyet eşitliği için olduğu kadar ülkelerin ekonomik refah seviyesi için de büyük önem taşıyor. Öyle ki araştırmalara göre kadınların iş hayatına erkeklerle eşit seviyede katılım sağlaması durumunda küresel gayri safi yurtiçi hasılada yüzde 26 artış kaydedebileceğini ortaya koyuyor

UN Global Compact’in bu yıl ikincisi Türkiye’nin de dahil olduğu 44 ülkede uygulanacak Target Gender Equality (Hedef Toplumsal Cinsiyet Eşitliği) programı üst yönetimde kadın liderliğini artırmayı hedefliyor. Program ile UN Global Compact üye şirketlerine yönelik performans analizi, kapasite geliştirme atölyeleri, birbirinden öğrenme ve çok paydaşlı diyalog ortamlarını sağlayarak şirketleri kadınların üst düzeyde temsili ve liderliği için iddialı ve gerçekçi hedefler belirleme ve bunlara ulaşma konusunda destekliyor. 

Programın ilk yılında eylem planını hazırlayan 309 şirketin %90’ı üst yönetimde, %68’i ise yönetim kurulu seviyesinde kadın liderliğini artıracak hedeflerini oluşturdu

Bu yıl ikincisi düzenlenen programın ilk yılında 16’sı Türkiye’den olmak üzere 300’den fazla şirket eylem planlarını hazırladı ve üst yönetimlerine sundu. Bu şirketlerin yüzde 90’ı üst yönetimde, yüzde 68’i yönetim kurulu seviyesinde kadın liderliğini artıracak hedeflerini hazırladı. Şirketlerin yüzde 38’i ise 2025’e kadar kurumlarında toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı hedefledi. 

Programın 2021-2022 dönemi Türkiye’den 25 şirketin katılımıyla başladı

2021-2022 döneminde Türkiye’den 25 şirket, üst yönetim kademelerindeki kadın lider sayısından, kadın işletme sahiplerinin şirket harcamalarından aldığı paya kadar bir dizi alanda hedefler belirlenmesine ve bunlara ulaşılmasına yönelik çalışmalarda bulunacak.

Başlangıç toplantısında konuşan Global Compact Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Eşbaşkanı Dr. Erdal Karamercan “Toplumsal cinsiyet eşitliği ise Küresel Amaçlar yolunda mücadelemizde tüm çalışmalarımızı kesen ve tüm yatırımlarımızı katlayarak bize geri döndürecek bir başlangıç noktası. Geçen sene ilk kez 18 ülkede 16’sı Türkiye’den olmak üzere 300’den fazla şirketle çıktığımız bu yolda yıl 44 ülke ve Türkiye’den 25 şirketimizle kuvvetli bir adım atıyoruz” dedi. Karamercan konuşmasında program kapsamında oluşacak eylem planlarının hayata geçmesi için üst yönetim ve liderliğin bu konuyu sahiplenmesinin önemini vurguladı.

Global Compact Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Eşbaşkanı Prof. Melsa Ararat ise toplumsal cinsiyet eşitliğinin öncelikle bir insan hakkı olduğunu vurguladı. Şirketlerin sürdürülebilirlik ve toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmalarının ekonomik açıdan kazandırdıklarını fark ettikçe bu alana ağırlık verdiklerini söyledi. Ararat, “Bugün artık bu konuyu konuşurken konunun insan hakkı olduğunun altını çizmekle beraber, iletişimde iş dünyasının dilini kullanarak konunun şirketlerin davranışlarına ve stratejilerine yansımalarını sağlamak gerekir.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.