enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,8689
EURO
10,4740
ALTIN
499,21
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
25°C
Salı Parçalı Bulutlu
23°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
21°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
21°C

“Nüfus yaşlandıkça onlara duyulan ihtiyaç da artıyor”

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Perfüzyon Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Zehra Akgün, Türkiye’de az bilinen perfüzyonist mesleği …

“Nüfus yaşlandıkça onlara duyulan ihtiyaç da artıyor”
20.08.2021 11:48
0
A+
A-

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Perfüzyon Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Zehra Akgün, Türkiye’de az bilinen perfüzyonist mesleği hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

2011 yılındaki kanun ile meslek tanımı yapıldı

Perfüzyonistliğin çok bilinen bir meslek olmadığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Zehra Akgün, “26 Nisan 2011 yılında resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6225 sayılı kanun ile perfüzyonist mesleğinin tanımının yapıldı. Kanunun çıkmasına karşın zorunlu kılınan nitelikte eğitimi almış mezun perfüzyonistlerin olmamasının bu bölümün öncelikle açılmasında etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kanun ile perfüzyonistlerin kalp akciğer makinesini kullanarak beden dışı kan dolaşımını yöneten meslek mensupları oldukları belirtildi. Bu program mekanik kalp destek cihazlarının yönetiminde, yapay kalp teknolojilerinde, kalp-akciğer nakil ünitelerinde,  organ korumasının yapılacağı her tür cerrahide, izole organ kemoterapisinde görev alabilecek seviyede teorik ve pratik donanıma sahip insan gücünün yetişmesini sağlayacaktır.” dedi.

Yapıcı ve yaratıcı bireylerin yetişmesi amaçlanıyor

 Perfüzyon lisans eğitimi ile yapıcı, yaratıcı, eleştirici düşünme yeteneğine sahip, edindiği bilgi ve becerileri klinik uygulamalarda kullanabilen, bilim ve teknoloji arasındaki ilişkiyi kurabilen bireyler yetiştirmenin amaçlandığını ifade eden Akgün, “Perfüzyon öğrenimi, öğrencilerin yapacakları çalışmalarla bilgiye kendilerinin ulaşmalarını, edindikleri bilgileri analiz edebilmeleri, bu bilgilerden yaratıcı yönlerini geliştirerek, yararlanabilmelerini ve doğru kararlar verebilmelerini sağlamalı. Bu kapsamda, perfüzyonla ilgili bilgilerin seviyesi ve yeterlilik düzeyinin son derece önemli olduğundan bahsedebiliriz.” diye konuştu.

Önümüzdeki yıllarda perfüzyonist ihtiyacı artacaktır

Dr. Öğr. Üyesi Zehra Akgün, dünyada ve Türkiye’de ölüm nedenlerinin başında kalp ve damar hastalıklarının geldiğini hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti:

“Dünyada yılda 17 milyon, Avrupa Birliği’nde yılda 2 milyon, Türkiye’de ise 200 bin dolayında kişi kalp ve damar hastalıklarına bağlı nedenlerden kaynaklı hayatını kaybediyor. Türkiye’de genç nüfus yapısına karşın ölümlerin yüksek oranda görülmesi, önümüzdeki yıllarda nüfusun yaşlanması ile birlikte daha yüksek boyutlara ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de 65 yaş üzerindeki nüfus yaklaşık yüzde 5 kadarken önümüzdeki 10-15 yılda bunun iki katına çıkacağı, buna paralel olarak kalp ve damar hastalıklardan kaynaklı ölümlerin 2020 yılına doğru 400 bin dolayına yükseleceği öngörülüyor. Dolayısıyla bu alanda çalışan donanımlı sağlık personeline ihtiyaç artacaktır.”  

Kamuda ve özel sağlık kuruluşlarında çalışabiliyorlar

Perfüzyon Bölümü lisans mezunlarının kalp ve damar cerrahisi bulunan kamu hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, eğitim araştırma hastanelerinde, özel sağlık kuruluşlarında ve medikal sektörde görev yapabildiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Zehra Akgün, “Yaşam boyu öğrenmeye açık, pozitif yaklaşım göstererek takım arkadaşlarıyla uyum içinde çalışacak, problem çözme yeteneğine sahip, iletişim becerisi yüksek, sorunlara akılcı çözümler üretebilecek, mesleki yayınları ve teknolojiyi takip ederek bilimsel gelişimini canlı tutacak, uzun süre kapalı ortamda ve yoğun bakımda çalışabilecek, nöbet sistemine uyum sağlayacak, gerektiğinde kısa ve uzun mesafe transport işlemleri için seyahat edebilecek, etik kurallara saygılı ve hasta haklarına duyarlılık gösterecek adaylar bu bölümü tercih edebilir.” diye konuştu.

 Perfüzyon Bölümü bilim insanlarının yetişmesinde rol alacak

Üsküdar Üniversitesi Perfüzyon Bölümü Lisans Programı’nın Türkiye’de bu alanda ihtiyaç duyulan perfüzyon uygulamalarının geliştirilmesinde rol alacağını ifade eden Akgün, “Güncel teknolojik gelişmeleri takip edecek ve alanında yetişecek insan gücü ile özellikle cerrahi alanda görev alan hekimlere ameliyat esnasında alanına teorik ve pratik olarak hakim personeller yetiştirilecek. Ülkemizde söz konusu alanda eğitimde mevcut problemlerin çözümü için akademik seviyede yapılacak araştırmalara da ihtiyaç duyuluyor. Bu program, alanda ihtiyaç duyulan bilim insanlarının yetiştirilmesinde önemli bir rol üstlenecektir.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.